Začnite vyhľadávať

hore

Ako fotiť z lietadla

Aj vy patríte medzi ten typ cestovateľov, ktorí nepustia mobil či foťák z ruky a cvakajú ako diví vždy, keď na to dostanú príležitosť? Cesta lietadlom pre vás zrejme nie je (a ani by nemala byť) výnimkou. Ako si však zabezpečiť, aby ste mali fantastické zábery bez rušivých momentov, ktoré vás aj po rokoch vrátia späť do oblakov?

 

 1. Vyberte si správne miesto
  Pri výbere miesta v lietadle je dôležité, aby ste sedeli pri okne. Ak sa usadíte v uličke, môžete sa síce nakláňať popri spolucestujúcom, no pokiaľ to nebude vás príbuzný alebo priateľ, zrejme sa mu to nebude veľmi páčiť. Letecké spoločnosti, ktoré lietajú z Košíc, vám pri zakúpení letenky zvyčajne umožňujú vybrať si sedadlo. Výnimkou sú Wizzair a Ryanair, pri ktorých si za výber sedadla musíte doplatiť. Je však potrebné počítať aj s tým, že ak si kupujete letenku iba niekoľko dní pred odletom, je možné, že miesto pri okne už nebude voľné.Ďalšou dôležitou vecou je to, aby ste sedeli buď v prednej alebo zadnej časti lietadla. Ak sa usadíte rovno nad krídlami, uvidíte síce otváranie klapiek pred pristátím, ale na fotkách z letu sa bude neustále objavovať rušivý element v podobe bieleho kovu.
 2. Neváhajte – foťte
  Než budeme pokračovať v praktických radách, je dôležité pamätať na jednu vec – ak vidíte niečo, čo sa vám páči, foťte ihneď. Nikdy nemôžete vedieť, či sa lietadlo o niekoľko sekúnd nenakloní na jednu alebo na druhú stranu, alebo sa o pár minút nezmení počasie, či nezačnú turbulencie. V súčasnosti existujú pamäťové karty, ktoré dokážu uložiť tisíce fotiek, takže aj keby ste “fotili ako diabol”, neskôr z nich môžete vybrať tie najlepšie.
 3. Myslite na vhodnú výbavu
  Bez ohľadu na to, koľko a ako radi fotíte, na palube lietadla nie je dostatok priestoru na kompletnú fotografickú výbavu. Preto je potrebné myslieť na to, aby ste s čo najmenším počtom prostriedkov urobili čo najlepšie zábery a pritom neobťažovali spolucestujúcich. Ak fotíte smartfónom, nezabudnite vypnúť zvuky, poprípade ho dať do režimu lietadlo. Ak si beriete zrkadlovku, najvhodnejšie je použiť štandardný objektív alebo objektív s priblížením.
 4. Vypnite blesk
  Keďže fotografie z paluby lietadla zachytávajú veľkú vzdialenosť, blesk nie je dostatočne silný na to, aby na ňu dopadol. Svetlo z blesku sa nanajvýš odrazí v okne a zakryje skutočnú podstatu fotky – krásny výhľad.
 5. Vypnite si automatické zaostrovanie
  Automatické zaostrovanie je síce výhodné pre krátkozrakých i pre tých, ktorí fotia napríklad krajiny či pamiatky, no pri fotení cez okno môže spôsobiť problémy. Ak je totiž okno poškrabané alebo špinavé, foťák zaostrí práve na to miesto, ktoré je v popredí najvýraznejšie, a pozadie bude tým pádom rozmazané. Ak prepnete na manuálne zaostrovanie, viete si ťuknutím na displej vybrať body, ktoré majú byť ostré.
 6. Netlačte objektív na okno
  Oprieť si objektív o okno sa môže zdať ako vhodný spôsob stabilizácie fotoaparátu, avšak vibrácie lietadla spôsobia, že fotka bude rozmazaná. Odporúčame preto radšej veriť vlastným rukám. Ak sa pýtate, čo s odrazom v okne, skúste priblížiť objektív ku sklu čo najbližšie bez toho, aby ste sa ho dotýkali.
 7. Sústreďte sa na kontrasty
  Kontrasty sú základom dobrej leteckej fotky. Ak letíte počas východu či západu slnka, najzaujímavejšie momenty sú práve tie, kedy sa slnko stráca v oblakoch a svojou silou dodáva farbu inak fádnym mrakom. Ak letíte nad morom, jeho vzdialenosť vystihne práve oblak, ktorý je k lietadlu omnoho bližšie. A ak letíte nad pevninou, nie je nič krajšie ako tisíce svetiel, ktoré tvoria siluetu neznámeho spiaceho mesta. Ak sa vám nepošťastí ani jedno, nič sa nedeje – fotku mnohokrát oživí aj kúsok krídla či ďalšie lietadlo.