Začnite vyhľadávať

hore

Ako prekonať strach z lietania

Letecká doprava patrí medzi najbezpečnejšie formy dopravy. Štatisticky hrozí väčšie nebezpečenstvo v aute cestou na letisko, ako počas letu samotného. Letecké nehody v ľuďoch vyvolávajú iracionálne pocity strachu a rizika, pričom faktom je, že tieto nešťastné udalosti prispeli k zvyšovaniu bezpečnosti na palubách lietadiel. Ak vám však aj napriek tomu myšlienka na lietadlo spôsobuje nevoľnosť, prečítajte si zopár tipov a trikov, ako tieto nepríjemné pocity prekonať.

Strach sa dá odnaučiť

So strachom z lietania sa nenarodíme. Je to schopnosť, ktorú získame na základe negatívnych skúseností. No prečo si chcete v živote držať niečo, čo vám neprináša nič dobré? Myslite na to, koľko úspešných letov denne prebehne. Na každý let sa preto pripravte už doma, aspoň deň pred odletom nepite energetické nápoje a kávu. Myslite na to, že lietadlo je schopné zvládnuť búrku, turbulencie, silný vietor, že otrasy a hluk sú prirodzené a neznamenajú automaticky katastrofu.

Chvost lietadla nie je pre každého

Pri výbere miesta preferujte prednú časť lietadla, kde sú otrasy pri turbulencii slabšie. Zvoľte si sedadlo do uličky, pohľad z okienka môže taktiež pôsobiť rušivo. V prípade, že sedíte pri okne, môžete zvoliť aj strednú časť lietadla nad krídlom, kde sú otrasy taktiež mierne a krídlo bráni výhľadu. Let v zadnej časti lietadla je pri turbulenciách najmenej pohodlný.

Vytvorte si stratégiu

Naplánujte si, čo budete počas letu robiť. Zbaľte si do príručnej tašky knihu, časopisy, vytvorte si hudobný playlist, ktorý môžete počas letu počúvať. Alebo si do notebooku uložte filmy, do ktorých sa môžete zapozerať a let vám tak zbehne oveľa rýchlejšie.

 

Vo víne je pravda…

… no to pri lietaní neplatí. Účinok alkoholu sa v nadmorskej výške zosilňuje, môže spôsobiť nevoľnosť a úzkosť. Odporúča sa skôr upokojujúci čaj, voda, trochu kvalitnej čokolády. Vynechajte taktiež kávu, po ktorej sa môžete cítiť nervózne a nepokojne.

Ak svoj strach aj napriek všetkému nedokážete zvládnuť, neváhajte a vyhľadajte odborníka. Neoberajte sa o možnosť spoznávať svet, najmä ak je pohľad z okienka lietadla tak očarujúci!