Začnite vyhľadávať

hore

Ako sa nestratiť hneď po pristátí na letisku

Je veľa možností, ako sa dostať z a na letisko v danej krajine. No nie každý má prehľad a nie každý ovláda domáci jazyk, aby sa dorozumel a nechal si poradiť. Preto vám poradíme my, aby sa začiatok vašej cesty obišiel bez ťažkostí a problémov.

Letisko Košice

Aj keď je Letisko Košice umiestnené relatívne blízko od centra, transfér je potrebný. Jednou z možností, ktorú môžete využiť na transfér z letiska Košice je využitie MHD. Autobus č. 23 premáva v pravidelných intervaloch (každú hodinu od 05:10 do 22:10). Celý rozpis odchodov nájdete tu.

Ďalšia možnosť ako sa prepraviť z letiska Košice do centra mesta, je využitie taxi služby.

AIRTAXI je oficiálnym partnerom letiska, ktorý ponúka pohodlné a bezpečné transfery. Disponujú plne klimatizovanými prémiovými vozidlami značky Škoda Superb. Cena dopravy z letiska do centra mesta je 15 €.

AIRTAXI sa o svoje vozidlá stará a udržiava ich v maximálnej čistote, vďaka čomu vám zabezpečia komfortnú a pohodlnú cestu. Dispečerky vám ochotne poradia a pripravia vozidlo na presný dátum a čas. Taxi si viete objednať priamo pred hotel alebo pred terminál nášho letiska. Samozrejmosťou sú pozorní vodiči, ktorí vám pomôžu s batožinou a odprevadia vás k odletovej časti.

Kontakt: airtaxi@air-taxi.sk; +421 940 645 645

 

Letisko Londýn – Luton

Letenky do Londýna v súčasnosti nájdete za skvelé ceny. No nie vždy je letenka a transport z letiska Londýn Luton rovnako lacný. V niektorých prípadoch je preprava z letiska aj niekoľkokrát drahšia ako samotná letenka.V tomto prípade, sa však dajú náklady na letenku z Košíc do Londýna a transport z letiska Luton do centra Londýna porovnať.

Lacnejšia, no za to stále kvalitná a pomerne rýchla, možnosť prepravy z Letiska Londýn Luton do centra Londýna je vďaka shuttle busom a vlakom. Priamo z letiska chodí v pravidelných linkách autobus, ktorým sa dostanete na železničnú stanicu – Luton Airport Parkway, z ktorej odchádzajú vlaky na všetky smery. Najbližšie k centru je zastávka St. Pancras International. Ak ste ale v Londýne prvýkrát, tejto zastávke by ste sa mali počas dňa vyhnúť – špička tam totiž trvá celý deň.

Ak si chcete zachovať komfort a dostať sa do centra čo najrýchlejšie, taxislužby vám ponúknu presne to, čo hľadáte. Tento spôsob dopravy je už tradične najdrahší a cca 45-minútová cesta vyjde na osobu okolo (minimálne) 10 libier pri naplnenom aute. V prípade, že cestujete sami, najlepšie bude, ak si nájdete niekoho, kto cestuje do rovnakého cieľa ako vy a zoberiete si taxi spolu. Za celý taxík zaplatíte okolo 50 libier.

 

Letisko Praha

Najlacnejší spôsob ako sa prepraviť na a z letiska do centra Prahy je využiť autobusovú dopravu. Dve linky, č.119 a č. 100, vás prepravia jednoducho a pohodlne priamo až na letisko/z letiska. Obe linky ľahko nájdete (pred východom/vchodom).

Autobus 119 je najlepšou voľbou, ak je vaším cieľom historické centrum Prahy (Staré Mesto, Malá Strana, Nové Mesto, zóna Pražského hradu), pretože má spojenie na linku metra A, ktorým sa dostanete zanedlho do centra.

Autobus č. 100 jazdí od 5:45 až do 23:39. Odvezie vás na stanicu metra Zličín, ktorá je poslednou stanicou. Odtiaľ môžete pokračovať metrom a použiť pritom na cestu do vášho miesta určenia ten istý cestovný lístok.

Ak chcete ísť autobusom, budete potrebovať cestovný lístok, ktorého cena je 20,- Kč/prestupný (1 EUR) alebo si môžete kúpiť lístok priamo u vodiča. V tomto prípade musíte rátať s menším príplatkom. Majte na pamäti, že v autobuse nie je dostatok priestoru na batožinu, môže byť v čase špičky preplnený a nedovezie vás priamo do hotela, takže ak jej máte veľa, je lepšie zvážiť možnosť použitia Transfer service (dopravnej služby) alebo taxi.

Ak sa rozhodnete pre taxislužby, dohodnite sa na cene vopred, nemala by prekročiť 800 Kč (30 EUR).

Letisko Viedeň

Viedeň ponúka viacero možností ako sa prepravovať medzi centrom mesta a letiskom.

Tou najekonomickejšou je využitie mestskej hromadnej dopravy. Autobusy premávajú medzi centrom a letiskom od 04:50 do 00:20 v 30-minútových intervaloch (hh:20, hh:50). Cena za jednosmerný lístok je 8 EUR, pre deti 4 EUR (spiatočne 13 EUR a 6,50 EUR). Lístky si viete zakúpiť priamo u vodiča autobusu.

Ďalšou z možností je využitie CAT – City Airport Train – ide o rýchlostný vlak, ktorý vás z letiska prepraví priamo do centra Viedne iba za 16 minút. Tento spoj premáva denne od 05:36 do 23:39 v polhodinových intervaloch. Cena za jednosmerný lístok je 12 EUR, za spiatočný 19 EUR. Pre deti a mládež do 14 rokov je lístok zadarmo. Lístky si viete zakúpiť priamo na letisku v CAT zóne.

V prípade, že máte väčšiu batožinu a nechce sa vám chodiť po autobusoch/vlakoch, využite taxislužbu. V niektorých prípadoch síce zaplatíte aj päťkrát viac, no dopravia vás rýchlo a priamo pred hotel. Taxíky čakajú hneď pred vchodom/východom z letiska.

Viac informácií o transfere z a na letisko – Vienna Airport nájdete tu:

http://www.viennaairport.com/

Letisko Varšava

Vo Varšave môžete využiť ako jedinú možnosť verejného transferu z a na letisko autobusové linky. 5 liniek hromadnej autobusovej dopravy vás prepraví z centra mesta až priamo na letisko. Hľadajte autobusy č. 175, 188, 148, 331 a nočný spoj N32. Lístky si viete zakúpiť v automatoch alebo v ticket officoch.

Samozrejmosťou je taxislužba, ktorá aj tu premáva 24/7, 365 dní v roku.

Viac informácií o transfere z a na letisko – Warsaw Chopin airport nájdete tu:

http://www.lotnisko-chopina.pl/en/public-transport.html

UBER – vynikajúca mobilná aplikácia, ktorá vám uľahčí vaše cestovanie. Funguje už v takmer v každom veľkomeste na svete a ceny za tieto služby sú porovnateľné alebo nižšie ako ceny taxi služieb.

Pre lepší prehľad o možnostiach prepravy z a na letisko (v akejkoľvek krajine), ale aj o preprave po meste vám pomôže stránka www.rome2rio.com, kde si viete jednoducho a ľahko nájsť všetky možnosti spojov, ich odchody a príchody a k tomu príslušnú cenu.

Letisko Düsseldorf

Po kúpe akciových leteniek z Košíc do Düsseldorfu budete určite uvažovať, ako sa dostanete do mesta. Doprava do mesta je veľmi jednoduchá. Vďaka svojej ideálnej polohe v blízkosti centra je letisko veľmi dobre spojené s touto nemeckou metropolou.

Na letisku sa nachádza metro stanica, ktorá je umiestnená pod terminálom C. Metro jazdí pravidelne, každých 20 minút. Počas víkendov a sviatkov každú pol hodinu. Vezmite si linku S11 a vystúpte na piatej zastávke – Düsseldorf Hauptbahnhof, ktorá je priamo v centre. Lístky stoja 2,60 eur a sú platné na 90 minút.

Niekedy môže byť presun z letiska do centra veľmi komplikovaný, no s našimi radami to bude pre každého hračka.