Ako sa nestratiť hneď po pristátí na letisku

Niekedy môže byť presun z letiska do centra veľmi komplikovaný, no s našimi radami to bude pre každého hračka.

Je veľa možností, ako sa dostať z a na letisko v danej krajine. No nie každý má prehľad a nie každý ovláda domáci jazyk, aby sa dorozumel a nechal si poradiť. Preto vám poradíme my, aby sa začiatok vašej cesty obišiel bez ťažkostí a problémov.

 Letisko Bratislava

Z letiska Milana Rastislava Štefánika premáva autobusová linka č. 61 – smer Hlavná stanica, a č. 96 – smer Petržalka. V nočných hodinách prepravuje ľudí na letisko autobus č. N61. Cena lístkov sa pohybuje okolo jedného eura za prestupný lístok. Lístky na autobus si viete zakúpiť v automatoch, ktoré sú umiestnené takmer pri každej zastávke alebo v trafikách. V prípade, že máte batožinu, nezabudnite si zakúpiť lístok aj na ňu. Taxislužba premáva aj v Bratislave, k dispozícii sú aj mobilné aplikácie ako UBER alebo HOPIN. Vaša cesta na letisko bude teda nielen rýchla, ale aj pohodlná.

Ako sa nestratiť hneď po pristátí na letisku

 Letisko Košice

Aj keď je Letisko Košice umiestnené relatívne blízko od centra, transfér je potrebný. Jednou z možností, ktorú môžete využiť na transfér z letiska Košice je využitie MHD. Autobus č. 23 premáva v pravidelných intervaloch (každú hodinu od 05:10 do 22:10). Celý rozpis odchodov nájdete tu.

Ďalšia možnosť ako sa prepraviť z letiska Košice do centra mesta, je využitie taxi služby.

CTC Taxi je oficiálnym partnerom letiska Košice pri poskytovaní taxi služieb. K dispozícii sú klimatizované automobily značky Honda. Cena dopravy z letiska do centra je 10 EUR.

Kontakt: ctctaxi@ctctaxi.sk; +421 905 955 955

 Letisko Istanbul

Z istanbulského letiska Atatürk Airport sa do centra mesta dostanete buď pomocou kyvadlovej dopravy Havatas, ktorá je najlepšou alternatívou na presun z a na letisko, alebo metrom či taxi službou.

Súkromná autobusová doprava, Havatas, premáva každú polhodinu od 04:00 do 01:00. Lístok stojí od 9 do 14 Tureckých lír (od 2,50 do 4,50 EUR). Cena je samozrejme ovplyvnená vzdialenosťou.

Z príletovej haly sa jednoducho a pomerne rýchlo (10 minút) presuniete podľa navádzania do metra. V prípade, že využijete na presun metro, je potrebné zakúpiť si Jeton, ktorý stojí 4 TRY (1,20 EUR). Metro má veľa zastávok, takže sa ním dostanete naozaj kdekoľvek. Ak cestujete s veľkou batožinou, vyhnite sa cestovaniu metrom cez dopravnú špičku.

Aj napriek tomu, že taxi služba je nákladnejšia ako iné typy prepravy, je to najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako sa niekam dostať. Letisko Atatürk Airport je od centra vzdialené 25 kilometrov a cesta trvá približne 30 minút. Ceny by sa mali pohybovať okolo 50 TRY (15 EUR), no v prípade dopravnej zápchy sa cena bude meniť. Skúste sa preto s taxikárom dohodnúť na cene vopred.

Ďalšie informácie, ale aj časy odchodov a príchodov nájdete tu: http://www.ataturkairporttransfer.net/

 

 Letisko Londýn – Luton

Letenky do Londýna v súčasnosti nájdete za skvelé ceny. No nie vždy je letenka a transport z letiska Londýn Luton rovnako lacný. V niektorých prípadoch je preprava z letiska aj niekoľkokrát drahšia ako samotná letenka.V tomto prípade, sa však dajú náklady na letenku z Košíc do Londýna a transport z letiska Luton do centra Londýna porovnať.

Lacnejšia, no za to stále kvalitná a pomerne rýchla, možnosť prepravy z Letiska Londýn Luton do centra Londýna je vďaka shuttle busom a vlakom. Priamo z letiska chodí v pravidelných linkách autobus, ktorým sa dostanete na železničnú stanicu – Luton Airport Parkway, z ktorej odchádzajú vlaky na všetky smery. Najbližšie k centru je zastávka St. Pancras International. Ak ste ale v Londýne prvýkrát, tejto zastávke by ste sa mali počas dňa vyhnúť – špička tam totiž trvá celý deň.

Ak si chcete zachovať komfort a dostať sa do centra čo najrýchlejšie, taxislužby vám ponúknu presne to, čo hľadáte. Tento spôsob dopravy je už tradične najdrahší a cca 45-minútová cesta vyjde na osobu okolo (minimálne) 10 libier pri naplnenom aute. V prípade, že cestujete sami, najlepšie bude, ak si nájdete niekoho, kto cestuje do rovnakého cieľa ako vy a zoberiete si taxi spolu. Za celý taxík zaplatíte okolo 50 libier.

 

 Letsko Lodnýn – Southend

Existujú dva hlavné spôsoby ako sa dostať z londýnskeho Southendu, do ktorého z Košíc lieta letecká spoločnosť Ryanair. Môžete využiť vlakovú dopravu alebo si môžete zobrať taxi.

Jeden z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov je prvá spomínaná varianta. Moderná vlaková stanica sa nachádza len dve minúty pešo od terminálu. Vlaky premávajú pravidelne, počas vyťažených hodín až do ôsmich spojov za hodinu. Vystúpte buď na stanici Stratford pre metro linky Central Line, DLR a Jubilee Line alebo na stanici London Liverpool Street pre linky Hammersmith & City Line, Circle Line, Metropolitan Line a Central Line. Pokiaľ smerujete svoje kroky do centra, tak si vezmite Central Line a vystúpte na zastávke Oxford circus. Ceny vlakových lístkov sa pohybujú od 13,20 libier, čo je približne 15 eur, zatiaľ čo lístky na metro kúpite najvýhodnejšie, pokiaľ budete platiť bezkontaktne pri nástupe. Cesta na zastávku Stratford trvá 44 minút, zatiaľ čo na London Liverpool Street trvá 53 minút.

Druhou, podstatne drahšou možnosťou je objednávka taxi. Na výber máte dve možnosti alebo si vezmete taxi spoločnosti Andrews taxi, ktorá spolupracuje s letiskom alebo si objednáte Uber. Pre objednanie Andrews taxi musíte byť minimálne štyria, ceny sa pohybujú od 20 libier na osobu. Cena Uberu priamo do centra sa kolíše od 67 libier až po 90 libier za celý taxík (75 až 100 eur).

 Letisko Praha

Najlacnejší spôsob ako sa prepraviť na a z letiska do centra Prahy je využiť autobusovú dopravu. Dve linky, č.119 a č. 100, vás prepravia jednoducho a pohodlne priamo až na letisko/z letiska. Obe linky ľahko nájdete (pred východom/vchodom).

Autobus 119 je najlepšou voľbou, ak je vaším cieľom historické centrum Prahy (Staré Mesto, Malá Strana, Nové Mesto, zóna Pražského hradu), pretože má spojenie na linku metra A, ktorým sa dostanete zanedlho do centra.

Autobus č. 100 jazdí od 5:45 až do 23:39. Odvezie vás na stanicu metra Zličín, ktorá je poslednou stanicou. Odtiaľ môžete pokračovať metrom a použiť pritom na cestu do vášho miesta určenia ten istý cestovný lístok.

Ak chcete ísť autobusom, budete potrebovať cestovný lístok, ktorého cena je 20,- Kč/prestupný (1 EUR) alebo si môžete kúpiť lístok priamo u vodiča. V tomto prípade musíte rátať s menším príplatkom. Majte na pamäti, že v autobuse nie je dostatok priestoru na batožinu, môže byť v čase špičky preplnený a nedovezie vás priamo do hotela, takže ak jej máte veľa, je lepšie zvážiť možnosť použitia Transfer service (dopravnej služby) alebo taxi.

Ak sa rozhodnete pre taxislužby, dohodnite sa na cene vopred, nemala by prekročiť 800 Kč (30 EUR).

 Letisko Viedeň

Viedeň ponúka viacero možností ako sa prepravovať medzi centrom mesta a letiskom.

Tou najekonomickejšou je využitie mestskej hromadnej dopravy. Autobusy premávajú medzi centrom a letiskom od 04:50 do 00:20 v 30-minútových intervaloch (hh:20, hh:50). Cena za jednosmerný lístok je 8 EUR, pre deti 4 EUR (spiatočne 13 EUR a 6,50 EUR). Lístky si viete zakúpiť priamo u vodiča autobusu.

Ďalšou z možností je využitie CAT – City Airport Train – ide o rýchlostný vlak, ktorý vás z letiska prepraví priamo do centra Viedne iba za 16 minút. Tento spoj premáva denne od 05:36 do 23:39 v polhodinových intervaloch. Cena za jednosmerný lístok je 12 EUR, za spiatočný 19 EUR. Pre deti a mládež do 14 rokov je lístok zadarmo. Lístky si viete zakúpiť priamo na letisku v CAT zóne.

V prípade, že máte väčšiu batožinu a nechce sa vám chodiť po autobusoch/vlakoch, využite taxislužbu. V niektorých prípadoch síce zaplatíte aj päťkrát viac, no dopravia vás rýchlo a priamo pred hotel. Taxíky čakajú hneď pred vchodom/východom z letiska.

Viac informácií o transfere z a na letisko – Vienna Airport nájdete tu:

http://www.viennaairport.com/

 Letisko Varšava

Vo Varšave môžete využiť ako jedinú možnosť verejného transferu z a na letisko autobusové linky. 5 liniek hromadnej autobusovej dopravy vás prepraví z centra mesta až priamo na letisko. Hľadajte autobusy č. 175, 188, 148, 331 a nočný spoj N32. Lístky si viete zakúpiť v automatoch alebo v ticket officoch.

Samozrejmosťou je taxislužba, ktorá aj tu premáva 24/7, 365 dní v roku.

Viac informácií o transfere z a na letisko – Warsaw Chopin airport nájdete tu:

http://www.lotnisko-chopina.pl/en/public-transport.html

UBER – vynikajúca mobilná aplikácia, ktorá vám uľahčí vaše cestovanie. Funguje už v takmer v každom veľkomeste na svete a ceny za tieto služby sú porovnateľné alebo nižšie ako ceny taxi služieb.

Pre lepší prehľad o možnostiach prepravy z a na letisko (v akejkoľvek krajine), ale aj o preprave po meste vám pomôže stránka www.rome2rio.com, kde si viete jednoducho a ľahko nájsť všetky možnosti spojov, ich odchody a príchody a k tomu príslušnú cenu.

 

 Letisko Mníchov

Doprava z Mníchovského letiska do mesta je na veľmi vysokej úrovni. Pravidelne tu premávajú vlaky a autobusy, ktoré sú rýchle a aj cenovo dostupné.

Najjednoduchším spôsobom dopravy je vlaková doprava. Z letiska pravidelne premávajú dve vlakové linky – S1 a S8. S týmito linkami sa dostanete na hlavnú stanicu za 41 minút, pričom zaplatíte 11,60 eur.

Rovnako dobre rozvinutá je aj autobusová doprava. Vďaka súkromnej prepravnej spoločnosti Lufthansa, ktorá prevádzkuje pravidelné autobusové linky každých 15 minút sa teraz môžete dostať do mesta taktiež za príjemných 10,50 eur. Cesta potrvá približne 50 minút. Z Košíc môžete teraz do Mníchova letieť bez toho, aby ste sa museli obávať ako sa dostanete do centra.

 Letisko Düsseldorf

Po kúpe akciových leteniek z Košíc do Düsseldorfu budete určite uvažovať, ako sa dostanete do mesta. Doprava do mesta je veľmi jednoduchá. Vďaka svojej ideálnej polohe v blízkosti centra je letisko veľmi dobre spojené s touto nemeckou metropolou.

Na letisku sa nachádza metro stanica, ktorá je umiestnená pod terminálom C. Metro jazdí pravidelne, každých 20 minút. Počas víkendov a sviatkov každú pol hodinu. Vezmite si linku S11 a vystúpte na piatej zastávke – Düsseldorf Hauptbahnhof, ktorá je priamo v centre. Lístky stoja 2,60 eur a sú platné na 90 minút.

 

var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;