Začnite vyhľadávať

hore

Ako sa zorientovať na letisku Košice

Zdá sa vám niekedy, že každé letisko je ako obrovské bludisko? S našimi orientačnými návodmi sa už na žiadom letisku nestratíte, a rozhodne nie na letisku Košice.

Je veľa spôsobov ako sa dostať ku všetkým potrebným miestam na letisku, avšak, čo robiť, ak sa ocitnete na letisku po prvýkrát? Stačí, ak si po príchode na letisko pozriete orientačný plán letiska, ktorý sa nachádza hneď vo vstupnej hale. Istotne v ňom jednoducho nájdete všetko, čo hľadáte.

Popis činností potrebných pred odletom do vašej destinácie.

Príchod na letisko

Cestujúci po zakúpení letenky dostanú pokyny k odletu, v ktorých je uvedený čas odletu a samozrejme aj čas odbavenia. Avšak nezabudnite, že je potrebné dostaviť sa na letisko s potrebnou časovou rezervou (aspoň 2 hodiny pred odletom), aby ste všetko s ľahkosťou stihli. Všetky potrebné informácie sú uvedené aj priamo na letenke (boarding pass).

 

Letenka

Na letenke sú dôležité tieto informácie:

Airlines – Z Košíc pravidelne lieta Austrian Airlines (z Košíc do Viedne),  LOT Polish Airlines (z Košíc do Varšavy), Wizz Air (z Košíc do Londýna – Luton), Ryanair (z Košíc do Londýna – Stansted, Prahy, Dublinu, Liverpoolu). Swiss (Z Košíc do Zürichu) od marca 2024.

Flight – číslo vášho letu, podľa ktorého sa budete ďalej orientovať na letisku. Číslo vášho letu bude označené na svetelnej tabuli s odletmi.
Date – dátum a čas odletu
Seat – číslo sedadla
Boarding Zone – dvere, cez ktoré nastupujete do lietadla. Môže byť Front Door (predné dvere) alebo Rear Door (zadné dvere) – závisí od sedadla.
Queue – spôsob vybavenia pri Gate kontrole. Môže byť Priority Q (Prioritné vybavenie, ktoré je za príplatok.) alebo Other Q (vybavenie bez priority)
Depart – čas vášho odletu
Gate Closes – čas, kedy sa končí „nastupovanie“ do lietadla – uzatvorenie brány (gate-u)
Arrival – čas príletu do destinácie

Odbavenie (vykonávate v prípade, že máte batožinu na odbavenie)

Počas cesty k odbavovacej priehradke sa riaďte priehľadným značením. Priehradka pre odbavenie je označená číslom letu, časom odletu a názvom cieľovej destinácie a leteckej spoločnosti. Pri priehradke predložíte voucher na letenku, váš cestovný pas alebo občiansky preukaz. Pracovník vykoná všetky potrebné úkony s vašou podanou batožinou. Kontrolný útržok z batožinového štítku spolu s palubnou vstupenkou a cestovnými dokladmi vám vráti späť.

Osobná kontrola (absolvuje každý cestujúci)

Pri tejto kontrole budete vyzvaný, aby ste položili príručnú batožinu. Elektroniku (mobil, notebook, nabíjačky, fotoaparát…), hygienu (v priehľadnom, opätovne uzatvárateľnom vrecku) a všetky kovové predmety (opasok, hodinky, okuliare…) vybrali na kontrolný pás. Všetky vaše veci prejdú detekčnou kontrolou, ktorú potom absolvujete aj vy. Ak úspešne prejdete touto kontrolou, presuniete sa do odbaveného odletového priestoru – „Duty Free Zone“.

Všetky potrebné informácie o tom, ako sa zbaliť do lietadla /príručná batožina/ nájdete TU.

Duty Free Zóna

Letisko Košice vám ponúka Duty Free obchody, ktoré sú obľúbeným miesto všetkých cestovateľov. Môžete v nich výhodne nakúpiť kvalitný tovar bez cla a daní a zároveň si príjemne skrátiť čas počas čakania na váš let.

Gate

Posledným krokom pred odletom je dostaviť sa k odletovej bráne. Po jej otvorení, (budete vyzvaní a jej číslo nájdete na ďalších svetelných tabulách) opäť predložíte cestovný doklad a palubnú vstupenku. Následne, budete vpustený do lietadla a pripravený na váš odlet z Košíc do Anglicka, Japonska, Poľska, Ameriky alebo ktorejkoľvek inej destinácie, ktorú ste si vybrali.

Teraz sa stačí už len pohodlne usadiť a let do vašej vysnívanej destinácie môže začať. Šťastnú cestu!