Začnite vyhľadávať

hore

Cestovanie s deťmi

Rodičia často zvažujú, či je bezpečné a hlavne vhodné cestovať do zahraničia s malými deťmi. Dlhé cestovanie nie je veľmi príjemné ani pre dospelých a už vôbec nie pre deti. Ak si už ale vyberiete dovolenku alebo cestu do zahraničia, letecká doprava bude pre vás tou najlepšiu voľbou. Prečo? Letecká preprava je najbezpečnejšia a hlavne najrýchlejšia. No aj v prípade cestovania lietadlom sa vám vybaví niekoľko otázok – Môžem cestovať s malým bábätkom? Môžem si zobrať do lietadla aj kočík? Môžem zobrať jedlo pre dieťa do lietadla? Môžem cestovať aj s viacerými deťmi? Môžem poslať svoje dieťa lietadlom samé bez dozoru?

Cestovanie s bábätkom

Máte doma novorodenca a zvažujete cestu lietadlom? Jednotlivé letecké spoločnosti majú svoje pravidlá pri preprave novorodencov. Niektoré letecké spoločnosti nedovoľujú prepravu deťom mladším ako 7, 8 alebo 14 dní (závisí od spoločnosti, s ktorou letíte). S bábätkom starším ako dva týždne vás prepravia takmer všetky letecké spoločnosti. Pediatri však neodporúčajú lietať s deťmi, ktoré sú mladšie ako 3 mesiace. Nie je to vhodné ani pre dieťa, ani pre matku.

Cestovanie s bábätkom nie je vôbec náročné ani problematické. Dieťa mladšie ako 2 roky nemá nárok na vlastné sedadlo, a preto sedí po celú dobu na kolenách rodiča a je pripútané špeciálnym pásom. V prípade dlhších letov je možné požiadať o detský košík, v ktorom môže dieťa následne cestovať. Už pri kúpe letenky je nutné, aby ste oznámili leteckej spoločnosti, že letíte s malým dieťaťom. Ak sa rozhodnete využiť jednu zo služieb určenú deťom (detské postieľky, baby kit, baby meal), oznámte to vopred personálu.

Klasické letecké spoločnosti vám sami ponúknu ich služby určené pri cestovaní s bábätkom. Nízkonákladové letecké spoločnosti a lietadlá určené na krátke vzdialenosti zvyčajne neposkytujú služby určené pre deti alebo poskytujú len minimálne.

Letecké spoločnosti sa odlišujú aj v tom, koľko detí mladších ako 2 roky môže sprevádzať jedna dospelá osoba. V prípade, že letecká spoločnosť dovoľuje jednému dospelému cestovať s dvoma deťmi mladšími ako 2 roky, platia tieto pravidlá: jedno dieťa môže cestovať na kolenách rodiča a druhé dieťa musí mať vlastnú letenku s prideleným miestom. Na sedadle však musí sedieť v autorizovanej autosedačke, ktorú si môžete zobrať vlastnú alebo vám ju letecká spoločnosť požičia za poplatok (uistite sa však vopred či letecká spoločnosť, s ktorou letíte poskytuje túto službu).

Letenky a doklady pre deti

V prípade, že chcete cestovať so svojím bábätkom do zahraničia, musíte mu zabezpečiť vlastný doklad totožnosti. Už nestačí mať dieťa zapísané v pase rodiča. Od júla 2012 musí mať každé dieťa pri ceste do zahraničia vlastný doklad totožnosti. Ak letíte, je cestovný pas nutnosťou.

V prípade, že sa meno dieťaťa nezhoduje s menom rodiča, s ktorým cestuje, je nutné mať so sebou aj rodný list dieťaťa. V niektorých prípadoch sa vyžaduje aj notárom overené potvrdenie v anglickom jazyku – súhlas s vycestovaním od druhého rodiča (o tejto povinnosti sa informujte u leteckej spoločnosti, s ktorou letíte).

Dieťa do 2 rokov, v leteckej terminológii nazývané aj infant, má vlastnú letenku, za ktorú sa neplatí, iba servisný poplatok, no nemá nárok na vlastné sedadlo.

Rodič má pri cestovaní s infantom nárok na 1 kus prepravného zariadenia (kočík/bugina), ktorý odovzdá pri vstupe do lietadla. Za kočík* neplatí žiadne poplatky.

*kočík sa pokladá za podanú batožinu len v tom prípade, že v lietadle neletí aj dieťa, ktoré je v kočíku prepravované). Dieťa do 2 rokov má nárok na vlastnú batožinu len v prípade, že letíte z letiska Košice so spoločnosťami Austrian Airlines (s výnimkou Economy light)  a LOT Polish Airlines.

Dieťa od 2 do 12 rokov

Deti od 2 do 12 rokov majú letenku so špeciálnou detskou tarifou. V prípade, že letíte s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou a letenky sú extra lacné, cena letenky sa pre dieťa nemení a má rovnaký nárok na sedadlo a batožinu ako dospelí.

Samostatné cestovanie detí

Dieťa do 16 rokov môže spravidla cestovať len v sprievode dospelej osoby alebo je možné využiť letiskové služby sprievodu za poplatok. Dieťa však musí na letisko odprevadiť dospelá osoba, ktorá ho “odovzdá” personálu letiska a v cieľovej destinácií ho následne iná dospelá osoba vyzdvihne.

Dieťa staršie ako 16 rokov už môže sprevádzať iné dieťa, ktoré vek 16 rokov ešte nedosiahlo.

Jedlo pre bábätká v lietadle

Pre matky s deťmi neplatí obmedzenie na prepravu tekutín pre batoľa. Na palubu lietadla je preto možné zobrať aj tekutú detskú stravu v balení nad 100 ml, avšak len v takom množstve, aké je potrebné pre dieťa počas letu. Do kategórie detská strava patrí – voda, čaj, mlieko, ovocné a zeleninové kaše…, džús, kola či iné sladené nápoje nepatria medzi detskú stravu. V niektorých prípadoch je matka na check-ine požiadaná, aby detskú stravu ochutnala.

Preprava kočíkov

Dieťa do 2 rokov spravidla nemá nárok na vlastnú príručnú batožinu (okrem kočíka či buginy), s ktorým môžete ísť až k lietadlu, kde ho personál prevezme a umiestni do batožinového priestoru. Na palubu lietadla kočík z dôvodu nedostatku priestoru ísť nemôže. Po prílete si kočík opäť vyzdvihnete pri výdaji batožinou. Niekedy vám personál po pristátí kočík pripraví k východu z lietadla – o tejto skutočnosti sa informujte vopred u personálu.

Aké špecifické pravidlá majú jednotlivé letecké spoločnosti, ktoré pravidelne prevádzkujú svoje lety z letiska Košice? Všetky informácie týkajúce sa cestovania s deťmi s jednotlivých leteckými spoločnosťami nájdete tu:

Austrian Airlines

LOT

Ryanair

Wizz Air

Swiss