Začnite vyhľadávať

hore

Cestovanie so zvieratami

Vytúžená dovolenka je ideálnym oddychom pre celú rodinu. Čo však v prípade, keď členom rodiny je aj domáce zviera? Svojho psíka alebo mačku by si mnohí dovolenkári radi vzali so sebou. V iných prípadoch musia cestovatelia pre svojho psa alebo mačku narýchlo zháňať opateru, kým sa z dovolenky vrátia a najradšej by ich preto vzali so sebou. Aké sú však možnosti cestovania so zvieratami?

Letecké spoločnosti môžu za prepravu zvierat účtovať dodatočné náklady spojené s ich prepravou. Súhlas leteckých liniek je závislý od mnohých faktorov, ako je veľkosť alebo druh zvieraťa. Aktuálne informácie vám vždy poskytne konkrétny prepravca.

Celý proces môžete urýchliť, ak sa vopred pripravíte:

  • Oznámte plánovanú prepravu zvierat prepravcovi vopred, pretože počet miest vyhradených pre zvieratá na palube je obmedzený.
  • Zviera potrebuje špeciálnu klietku na prepravu (okrem vodiaceho psa pre ľudí so zrakovým postihnutím), ktorá by mala byť dostatočne veľká, aby mohlo zvierat stáť, ležať alebo sa voľne otáčať (klietka sa započítava do celkovej hmotnosti prepravovaného zvieraťa).
  • Spríjemnite svojmu zvieraťu cestu v lietadle jeho obľúbenou hračkou alebo dekou. Deka zároveň dobre poslúži, ak bude počas letu v kabíne chladnejšie.
  • Vezmite psa pred letom na prechádzku. Unavený pes v lietadle skôr zaspí a let bude príjemnejší nielen pre neho, ale aj pre jeho pána. Mnohé letecké spoločnosti odporúčajú na cestu pribaliť aj vhodné sedatíva, pretože štekot psa môže znepríjemniť let nielen vám.
  • Menšie zviera sa môže prepravovať v kabíne lietadla. Štandardná hmotnosť je max. 8 kg, no môže sa mierne líšiť podľa prepravcov. Väčšie zvieratá musia let absolvovať v podpalubí.
  • Nezabudnite na dokumenty, ktoré vaše zviera má. Očkovací preukaz alebo potvrdenia od veterinára sú už samozrejmosťou. Potrebné dokumenty sa však môžu líšiť v závislosti od cieľovej destinácie alebo prestupových letísk (niektoré krajiny vyžadujú aj informácie o hladinách protilátok, liečbach alebo očkovaniach priamo v pase zvieraťa).
  • Krajiny EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, San Marino, Švajčiarsko, Vatikán a Andorra vyžadujú aj pas zvieraťa s mikročipom alebo čitateľným tetovaním.

Väčšina leteckých spoločností povoľuje prepravovanie psa alebo mačky priamo v kabíne pod vašim sedadlom. Zviera však musí mať rezervované miesto, nie je možné prepravu zvierat vybaviť priamo na letisku jednoduchým oznamom. Mnohé letecké spoločnosti majú prísne regulácie, ktoré umožňujú, aby boli na palube maximálne dva psy a každý z nich musí byť v inej časti lietadla, prípadne nepovoľujú prepravu psov a mačiek zároveň.

Aké sú teda obmedzenia jednotlivých letecký spoločností?

Austrian Airlines: povoľuje prepravu v kabíne do 8 kg aj s prepravkou

LOT: povoľuje prepravu v kabíne do 8 kg

Swiss: povoľuje prepravu v kabíne do 8 kg aj s prepravkou

Wizz Air: zvieratá na palube nie sú povolené s výnimkou vodiacich psov.

Ryanair: zvieratá na palube nie sú povolené s výnimkou vodiacich psov.

Ak sa teda vopred pripravíte a využijete naše tipy, preprava zvierat v lietadle nemusí byť vo väčšine prípadov žiadnym problémom.