Začnite vyhľadávať

hore

Knihy, ktoré uhasia vašu túžbu po cestovaní

Zapaľujú sa vám lýtka za cestovaním, no zatiaľ nemáte možnosť niekam vyraziť? Nič to, máme pre vás tipy na knihy, ktoré vašu túžbu na chvíľu uhasia a prikovajú vás na sedačku. Najlepšie na nich je, že si vďaka nim aj tak zacestujete, a to aj na miesta, na ktoré ste sa ani nechystali.

CestoSpisy – Petr Horký

Ak hľadáte cestovateľské bizarnosti, CestoSpisy je knižka presne podľa vášho gusta. Petr Horký prináša nespočetné množstvo príhod, ktoré vám budú pripadať ako z fantasy filmov či zo zlých komédií, no každá z nich je pravdivá. Preto je isté, že sa pri jeho knižke nudiť určite nebudete.

 

Okolo sveta s palcom hore – Peter Hoferek

Túžite po cestovaní na vlastnú päsť? V tejto knihe sa dozviete tzv. know-how, a to priamo od skúseného cestovateľa, ktorý navštívil 50 krajín sveta bez toho, aby pri tom minul majetok. Prečítajte si jeho postrehy z príprav na cestu, balenia, vybavovania povinných očkovaní, poistenia či samotných miest, ktoré zažil počas svojich potuliek svetom. Táto kniha vás dostane, či už si ju zbalíte do vaku na cesty, alebo ju budete čítať doma na gauči.

 

Okolo sveta – Martin Navrátil

Chcete si prečítať o zážitkoch ostrieľaného cestovateľa, ktorý to má schodené krížom krážom, či už je to Afrika, Ďaleký východ či Antarktída? Máme knihu presne pre vás! Vlastne ich máme rovno 7. Vyberte si krajinu či kontinent, ktorý vás najviac zaujíma, a ponorte sa do jej kultúry, nazrite za oponu jej tradičného vnímania a objavujte ju prostredníctvom zážitkov z prvej ruky. Kniha sa výborne číta a určite vám bude dobrým spoločníkom pri akejkoľvek oddychovej aktivite.

Travel Bible – Petr Novák, Matouš Vinš

Táto kniha sa stala bestsellerom a presvedčí vás o tom, že cestovať môže naozaj každý. Autori odviedli na knihe skvelú prácu a dali dokopy kompletný návod, ako cestovať po svete tak, aby ste sa vyhli problémov, neminuli životné úspory a zároveň si to čo najviac užili. Dozviete sa množstvo tipov a rád od samotných autorov, ale aj od iných skúsených cestovateľov, ktorí sa učili na vlastných chybách, aby ste vy nemuseli. Knihu sa oplatí prečítať, či už túžite po krátkom dobrodružstve, alebo máte ambície stať sa full-time cestovateľom.

Umění cestovat – Alain de Botton

Prečo nás láka cestovanie? Čo nám prináša? Akým spôsobom nás obohacuje a prečo je pre nás také dôležité? Každý z nás si na tieto otázky dokáže odpovedať sám. Čo však tie odpovede spája, zachytáva psychologická kniha Alaina de Bottona. Skúma príčiny, pre ktoré sa rozhodneme opustiť svoj domov na niekoľko dní a spoznať nové miesta, a vysvetľuje, aké blahodárne účinky môže toto dobrovoľné vystúpenie z našej komfortnej zóny mať.

 

Zeptejte se pilota – Patrick Smith

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o pilotovaní lietadla, sa dozviete v tejto knižke. Jej autor Patrick Smith berie do úvahy každú eventualitu – napríklad aj to, či by s lietadlom dokázal pristáť amatér, ako sú lietadla skonštruované, a či je počas letu možné otvoriť dvere.

 

Toulky s Charleym – John Steinbeck

Na sklonku života sa John Steinbeck rozhodol precestovať Ameriku so svojím pudlíkom Charleym. Prenajal si karavan, pomenoval ho Rosinanta a vybral sa spoznať krajinu, o ktorej písal vo svojich dielach. Aj po takmer 60 rokoch sú Toulky s Charliem pútavým obrazom Ameriky v čase Studenej vojny, v ktorej sa odvtedy mnoho vecí (ne)zmenilo.

 

Atlas zemí, které neexistují – Nick Middleton

Ak sa niekam chystáte, väčšinou si otvoríte mapu a pozriete si hranice danej krajiny. Čo však oblasti, ktoré nie sú oficiálne uznané? Ako vyzerajú a aký život sa v nich žije? Atlas zemí, které neexistují dáva do popredia práve takéto miesta. A to nielen fascinujúcimi príbehmi z histórie, ale aj krásnymi mapami, ktoré môže závidieť nejeden kartograf.

Bonjour La France! Rok v Paríži – Stefan Ulrich

Presťahovať sa do romantického Paríža môže na prvý pohľad pôsobiť ako fantastická životná zmena. Stefan Ulrich vo svojej knižke ukazuje, že to nie je celkom tak. V tomto tragikomickom príbehu o boji medzi ideálmi a realitou, ktorá spočíva v snahe vyrovnať sa s nástrahami francúzštiny i astronomickými sumami za nájomné, zistíte, že Paríž nie je zďaleka taký, aký sa zdá. Na druhej strane, popri situáciách, pri ktorých sa budete chytať za hlavy, alebo sa srdečne smiať, zistíte, akí sú Francúzi dobroprajný a srdečný národ.

Prázdniny v Evropě – Ladislav Zibura

Po Európe stopom a s rezňom v chlebe v batohu – o tom je knižka Ladislava Ziburu. Autor vtipnými príhodami opisuje cestovanie od Atén až po polárny kruh. Nechýbajú ani zaujímavé fakty o krajinách, ktoré navštívil, a zábavné ilustrácie, ktoré jeho príbehy oživia.

 

Ti, kteří utěkají pěšky – Milan Daněk

Viete si predstaviť, že by ste namiesto chôdze všade utekali? A to iba v gumených sandáloch? Zoznámte sa s indiánskym kmeňom Tarahumarov, pre ktorých je beh bežnou súčasťou života. Autor sa zaoberá ich zvykmi i filozofiou, no zároveň odkrýva krásy divokej mexickej krajiny, kam sa málokto odváži vstúpiť.

 

Italské hodiny – Henry James

Ak milujete Taliansko, vašu túžbu po návšteve tejto krajiny aspoň na čas ukojí knižka Italské hodiny. Hoci má viac ako sto rokov, britský spisovateľ Henry James v nej citlivo, no bystro opisuje najznámejšie miesta i tie najnenápadnejšie zákutia Apeninského polostrova. To všetko v kombinácii s úvahami o živote, ktoré sú aktuálne aj dnes.

 

Najdža hvězdy v srdci – Iva Pekárová

Ako najlepšie spoznať krajinu, než cez príbehy jej obyvateľov? Práve tie koncipujú autobiografické dielo Ivy Pekárovej, ktorá so svojím manželom navštívila jeho rodinu v Nigérii. Autorka láskavým a vtipným spôsobom opisuje svoje zážitky spestrené trefnými vtipmi o Nigérijčanoch.