Začnite vyhľadávať

hore

Letecké cestovanie v tehotenstve

Je veľa prípadov, kedy sa človek nevie úplne rozhodnúť, či je letecká preprava v jeho prípade tým najlepším riešením. Hovoríme hlavne o rodičoch a budúcich rodičoch. Cestovanie v tehotenstve, či s malým dieťaťom obnáša množstvo otázok, na ktoré si dotyčný, v našom prípade dotyčná, musí odpovedať. Môžem letieť v lietadle keď som tehotná? Je lietanie v tehotenstve bezpečné? Musím mať so sebou v lietadle tehotenskú knižku?… a veľa ďalších dôležitých otázok, na ktoré vám dáme odpoveď v tomto článku.

Cestovanie v tehotenstve

V prípade, že ste tehotná a plánujete cestu lietadlom, pripravte sa na jedno hlavné obmedzenie. Vo všeobecnosti spravidla platí, že do 28. týždňa tehotenstva (pri očakávaní 1 dieťaťa) môžete cestovať letecky bez problémov a potreby lekárskych potvrdení. Avšak, ak kontrola na letisku nebude mať 100 %-nú istotu, že ste v štádiu tehotenstva, ktoré dovoľuje leteckú prepravu, budú od vás vyžadovať lekárske potvrdenie. Preto vám odporúčame, mať svoju tehotenskú knižku vždy pri sebe.

Po 28. týždni sa preukážete lekárskym potvrdením, ktoré nesmie byť staršie ako 6 dní. Lekárske potvrdenie musí byť v anglickom jazyku alebo minimálne v jazyku krajiny, z ktorej odlietate a v jazyku krajiny, kam priletíte. Lekárskym potvrdením o tehotenstve sa treba prezentovať na check-ine pri kontrole a pri vstupe do lietadla. Rôzne letecké spoločnosti vyžadujú toto potvrdenie už od 28. týždňa tehotenstva alebo až od 34. týždňa. Niektoré letecké spoločnosti neumožňujú ženám, ktoré sú vo vyššom štádiu tehotenstva, lietať vôbec (t.j. po 28. týždni).

Sú prípady, kedy sa lietanie v tehotenstve neodporúča vôbec. Ide o prípad rizikového tehotenstva, cukrovky, chudokrvnosti alebo ak žena trpí vysokým krvným tlakom. Lietanie lietadlom zvyšuje aj riziko vzniku krvných zrazenín, a práve budúce mamičky patria do rizikovej skupiny.
Letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú pravidelné lety z letiska Košice majú svoje vlastné pravidlá týkajúce sa lietania v tehotenstve:

Austrian Airlines – možné lietať maximálne do začiatku 37. týždňa pred plánovaným dňom pôrodu. Viac informácií nájdete TU.
Lot Polish Airlines – možné lietať do 32. týždňa tehotenstva. Viac informácií nájdete TU.
Ryanair – možné lietať do 36. týždňa, v prípade viacpočetného tehotenstva do 32. týždňa. Viac informácií nájdete TU.
Wizz Air – možné lietať do 34. týždňa, v prípade viacpočetného tehotenstva do 32. týždňa. Viac informácií nájdete TU.

Swiss – možné lietať do 35. týždňa, v prípade viacpočetného tehotenstva do 32. týždňa. Viac informácií nájdete TU.