Začnite vyhľadávať

hore

Najlepšie aplikácie na cestovanie

Novodobé cestovanie sa bez skvelých rád a tipov, ktoré nájdete na internete nezaobíde. Internet a jeho vymoženosti nám pomáhajú pri množstve situácií, napríklad pri hľadaní leteniek, ubytovania, najlepšej reštaurácie, správnej cesty, ale aj pri komunikácii v cudzej krajine. Aby sme vám pomohli a uľahčili cestovanie ešte viac, pripravili sme zoznam najlepších mobilných aplikácií, ktoré by nemali chýbať ani vo vašom smartfóne.

Každá letecká spoločnosť, ktorá prevádzkuje svoje pravidelné lety z letiska Košice, má vlastnú aplikáciu, ktorá vám uľahčí nákup leteniek, poskytuje zľavy, ale vás aj vopred upozorní na meškanie alebo zrušenie letu.

Cudzí jazyk

Angličtina vám, samozrejme, uľahčí nielen život, ale aj cestovanie. S angličtinou sa aktuálne dohovoríte vo väčšine krajín sveta. Avšak, nie každá krajina akceptuje angličtinu a ľudia v nej žijúci, hovoria týmto jazykom. Preto je skvelé mať po ruke mobilné aplikácie, ktoré vám preložia nielen samotné slová, frázy, ale napríklad aj celé menu v reštaurácii (po odfotení).

Google Translate – jednoduchá aplikácia, ktorá vám okamžite preloží slová, frázy a webové stránky.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém Android aj iOS.

 

Mapy

Skvelým pomocníkom pri cestovaní sú mapy. Niekedy to boli len papierové, no dnes môžeme mať mapu celého sveta v mobile a nájsť každú ulicu, každú budovu, pamiatku… a nechať sa k tomuto nášmu cieľu navigovať. Stratiť sa s mapou v mobile je v súčasnej dobe dosť náročné. Aktuálne nájdete mobilné aplikácie aj v offline verzii, takže vám len stačí stiahnuť si mapu danej krajiny a nemusíte byť ani pripojení na internet.

 

Sygic GPS Navigation & Maps – spoľahlivo vás dovedie do cieľa aj bez internetového pripojenia. Vyhnete sa premávke, nájdete parkovacie miesto, budete mať informácie o cenách na čerpacích staniciach a vyhnete sa pokutám za prekročenie povolenej rýchlosti.
Google maps – spoľahlivé mapy od Google, ktoré vás vždy dovedú do cieľa.
Citymapper – tranzitná aplikácia, v ktorej nájdete nielen mapy, ale aj informácie o všetkých druhoch dopravy v danom meste.
Maps.me – Rýchle a podrobné offline mapy všetkých krajín sveta. Mapy fungujú všade a vždy. Nie je potrebné pripojenie k internetu.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém Android aj iOS.

 

Atrakcie

Vďaka rôznym mobilným aplikáciám nájdete skvelé tipy na miesta, reštaurácie, puby, atrakcie alebo historické pamiatky, ktoré by ste pri návšteve daného miesta nemali vynechať. Okrem toho nesmú chýbať ani recenzie, informácie o vstupnom, otváracích hodinách, ale aj upozornenia na podvodníkov. Niektoré aplikácie vám navrhnú aj presný itinerár vášho výletu tak, aby ste stihli všetko a nič dôležité nevynechali.

TripAdvisor – celosvetová aplikácia, kde nájdete všetky potrebné informácie a recenzie na jednotlivé atrakcie/reštaurácie/hotely…
Google Trips/Sygic travel – pomôže vám naplánovať celú dovolenku alebo výlety tak, aby ste nič podstatné počas vášho výletu nevynechali.
Showaround – združujú lokálnych sprievodcov, ktorí vás radi prevedú mestom a ukážu to známe aj skryté.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém Android aj iOS.

 

Doprava

Počas cesty do zahraničia mnohých zaujíma, ako sa dá prepravovať po krajine, koľko stoja lístky či je verejná doprava presná a bezpečná, ale aj to, či majú taxikári dvojakú taxu na domácich a turistov. Cez mobilné aplikácie si viete nájsť aj lacné letenky, kúpiť si ich a palubnú vstupenku mať rovno v mobile.

Uber – umožní objednať si rýchly a spoľahlivý odvoz mimo hromadnej dopravy – možná bezhotovostná platba.
(Bolt) Taxify – taxi služba, ale inak – rýchla a cenovo dostupná jazda, sami si zvolíte miesto nástupu a cieľ bez zbytočných nedorozumení pri neznalosti domáceho jazyka (využívajú miestni obyvatelia, ale aj taxikári).
Citymapper – nájdete tu podrobné informácie o možnostiach dopravy (vlaky/autobusy/taxi/metro…) v jednotlivých mestách.
Flyradar – umožňuje sledovať všetky lietadlá vo vzduchu, ich presnú polohu, či nenastal odklon v ich leteckej dráhe a množstvo ďalších informácií o danom lete.
GasBuddy – v prípade požičania auta počas dovolenky, vám táto aplikácia pomôže vystopovať najlacnejší benzín vo vašom okolí.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém android aj iOS.

 

Vyhľadávanie leteniek:

Pri kúpe nielen akciových letenky s odletom z Košíc sa už nemusíte obracať len priamo na letecké spoločnosti, ale môžete zvoliť služby rôznych sprostredkovateľov a vyhľadávače leteniek. Všetky uvedené aplikácie ponúkajú rovnaké služby – vyhľadávanie najlacnejších leteniek, no každá je niečím výnimočná a poskytuje používateľovi iný spôsob vyhľadávania.

eSky
Skyscanner
Kiwi.com
Kayak flights

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém android aj iOS.

 

Ubytovanie

Bez ubytovania sa na cestách nezaobídete. Ak vám ubytovanie nezabezpečuje zamestnávateľ (v prípade pracovných ciest) alebo rodina/kamaráti (návšteva niekoho známeho) je nutné nájsť si ubytovanie podľa vašich predstáv. Súčasné portály na ubytovanie vám ponúkajú množstvo ponúk – hotely, hostely, súkromné apartmány alebo bývanie priamo u niekoho doma.

Booking – obrovská ponuka ubytovania v rôznych kategóriách na jednom mieste. Jednoduché vyhľadávanie a zároveň rezervovanie ubytovania, najrozšírenejšia aplikácia ubytovania na svete.
Airbnb – ubytovanie, ktoré ponúkajú súkromné osoby – osobné byty/apartmány/chaty/izby.
Agoda – široká ponuka ubytovania v rôznych kategóriách na jednom mieste – väčšie využitie v Ázii.
Trivago – komplexná aplikácia na porovnávanie cien ubytovania zo všetkých webových adries.
Hostels.com – široká ponuka hostelov, jednoduché hľadanie a rezervovanie ubytovania.
CouchSurfing – zoznam užívateľov, ktorí ponúkajú ubytovanie zadarmo u nich doma.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém Android aj iOS.

 

Wifi

Bez internetu si mnohí z nás už ani nevedia predstaviť život. Využívame ho na bežnú komunikáciu, relax, ale aj zábavu. V rámci Európskej únie máme možnosť využívať mobilné dáta rovnako a za rovnakú cenu ako doma na Slovensku. V iných štátoch to ale neplatí a za využívanie mobilných dát si zaplatíme nemalé peniaze. Preto je dobré využívať verejné mobilné siete, tzv. wifi. Tie už nájdete naozaj na každom rohu. Reštaurácie, bary, hotely, letiská, ale aj niektoré verejné priestory ako námestia majú svoje vlastné mobilné pokrytie. Nie všetky wifi siete sú však voľné a na ich pripojenie je potrebné heslo. Existujú už rôzne aplikácie, ktoré vám práve s týmto problémom pomôžu.

Wifox – aktualizuje mapy wifi hesiel na letiskách a halách po celom svete.
WiFi Map – ukáže vám všetky voľné WiFi siete v blízkom okolí.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém Android aj iOS.

 

Financie

Cestovanie so sebou prináša množstvo prekážok a situácií, kedy môžete omylom alebo podvodom prísť o vaše financie. Aby ste sa mohli chrániť pred kšeftármi a podvodníkmi, ktorí danú služby alebo produkt preceňujú, majte pri sebe tieto aplikácie. Pomôžu vám nielen prepočítať daný kurz, ale dajú vám aj prehľad o cenách daných služieb a produktov v konkrétnej krajine.

Numbeo / Cost of living – mestá v číslach, nájdete tam všetky potrebné informácie o cenách za jednotlivé položky v danej krajine/meste (ubytovanie, reštaurácia…).
XE Currency / Currency Converter plus – aplikácie, ktoré vám okamžite prepočítajú cenu v cudzej mene aktuálnym kurzom do vašej meny. Podobné aplikácie vám veľakrát ušetria peniaze.

*Všetky uvedené aplikácie v tejto sekcii sú dostupné pre operačný systém Android aj iOS.

Máte aj vy svoju obľúbenú aplikáciu, ktorú používate počas cestovania? Napíšte nám vaše tipy na info@zkosicdosveta.sk., náš Facebook či Instagram.