Začnite vyhľadávať

hore

Prečo sa nebáť turbulencií?

Turbulencie patria k letu tak, ako patria výmole na cestách k jazde autom. Nejde o príjemnú záležitosť, ale pasažierov na živote neohrozujú. Čo ich spôsobuje a prečo sa ich nebáť?

Príčinou, prečo turbulencie vznikajú, je otáčanie našej planéty. Prúdy vzduchu vytvárajú v atmosfére ,,rieky”, ktoré lietadlá využívajú ako svoje cesty. Na okrajoch týchto ciest sa však vyskytujú vzdušné víry, ktoré spôsobujú otrasy či prepady lietadla. Turbulencie tak rozdeľujeme podľa intenzity na slabé, stredne silné a silné.

Piloti vedia turbulencie vo väčšine prípadov predvídať, a preto cestujúcim pri dodržiavaní opatrení nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Odporúča sa počas celého letu zostať na svojom mieste so zapnutým bezpečnostným pásom. Ak cestujete s deťmi, nenechávajte ich samé pobehovať po uličke. Úrazy spôsobené turbulenciami sú zriedkavé, ale pri malých deťoch môžu byť závažné.

 

Nebezpečnejším typom turbulencie je clear air turbulence, ktorá nie je na radare vopred viditeľná. Vyskytuje sa pri bezoblačnom počasí a okrem silných otrasov spôsobuje aj prepady lietadla. Ohrozuje nás však najmä svojou nepredvídateľnosťou, kedy má posádka málo času na reakciu. Ak sedíte a ste pripútaní, nie je dôvod na obavy. Vtedy je ohrozená len vaša káva.

Aj keď nás otrasy lietadla znepokojujú či stresujú, môžeme tento strach pokojne zahnať do kúta, pretože bežná turbulencia pád lietadla nespôsobí. Lietadlo je turbulenciám prispôsobené a piloti sú na tieto situácie cvičení. Myslite aj na to, že všetko zlé prehrmí, a tak je to aj v prípade turbulencií, ktoré trvajú len niekoľko minút.