Začnite vyhľadávať

hore

Zacestujte si s filmovými hviezdami

Pri filmoch a seriáloch býva výprava pre diváka druhoradou. Dôležitejšia je akcia, dej, postavy, či hudba. Ak vám však chýba cestovanie a chcete sa pokochať dokonalým súzvukom kamery a výpravy, niet lepšieho spôsobu, ako pozrieť si filmy a seriály z nasledujúceho zoznamu. Okrem zábavy a oddychu vám totiž ukážu aj známe i nenápadné zákutia svetových destinácií, ktoré vytvorili dokonalé pozadie pre filmových hrdinov.

Mission Impossible IV, V a VI

Áno, nesplniteľné misie agenta Ethana Hunta s tvárou Tom Cruisa sa neskončili prvou trilógiou. Nasledovala ďalšia, kvalitatívne ešte lepšia, s výpravou, ktorá vyráža dych. So svojím tímom sa ocitne v najvyššej budove na svete – Burj Khalifa, zavíta do Mombaja, do opery vo Viedni i Veľkého paláca v Paríži, ukáže nám interiér Katedrály sv. Pavla, pohľad na Millenium Bridge zvrchu, i nočnú atmosféru Tower Bridge a priľahlého Toweru.

 

Polnoc v Paríži

Čarovný príbeh scenáristu, ktorý sa najlepšie cíti v Paríži v spoločnosti Hemingwaya, Fitzgeralda, Picassa a Steinovej, nie je len ľúbostným listom autorom stratenej generácie, ale aj prehliadkou francúzskej metropoly. Woody Allen zachytil skutočného ducha Paríža, počnúc čarom prechádzok pri Seine, pokračujúc objavovaním štvrte Montmartre, až po prechádzku v daždi, v ktorom je Paríž najromantickejší.
V podstate takmer každý film Woodyho Allena skladá poctu mestu, v ktorom sa odohráva, takže si vďaka jeho kamere a nasvieteniu môžete užiť aj krásu mnohých ďalších metropol.

Mediciovci – Vládcovia Florencie a Vznešený rod

Tento historický seriál z produkcie Netflixu zachytáva dve generácie rodiny, ktorá prispela k rozvoju renesančného umenia v Taliansku. Seriál sa nakrúcal priamo v domove tejto rodiny – Florencii, a je to cítiť. Prechádzate sa po uliciach, zúčastňujete sa omše v Il Duomo, maľujete s Boticellim v Mediciovských záhradách. Navštívite aj iné mestské štáty – Miláno, Neapol, Bolognu, a v neposlednom rade Vatikán. Ak vám srdce piští po skvelom príbehu so strhujúcou hudbou a prekrásnou výpravou, Mediciovci vás nesklamú.

Killing Eve

Ak chcete v 24 dieloch precestovať celý svet, nájomná vrahyňa Villanelle vás ním prevedie. Vďaka svojej profesionalite si môže vyberať nielen tie najzaujímavejšie obete, ale aj tie najkrajšie miesta na svete. Producenti si nielen dali tú námahu (a našli financie) na to, aby poňali miesta od Ázie až po Ameriku, ale aj ich dokonale doplnili fantastickými kostýmami, ktoré budú mnohé dámy hlavnej hrdinke nepochybne závidieť.

Pán Prsteňov, Hobit… Hercules a Xena

Vždy padne dobre znova precestovať s Bilbom, Aragornom a Gandalfom Nový Zéland. V podstate obe trilógie sú veľkou reklamou na krásy tohto ostrovného štátu. Miesta, ktoré sa v Pánovi prsteňov a v Hobitovi náhodou nevyskytli, nájdete v retro seriáloch Hercules a Xena, ktoré sa – prekvapivo – nenakrúcali v Grécku, ale tiež tu.

Bondovky

MI6 a producenti Bondoviek posielajú najslávnejšieho tajného agenta kade-tade po svete – od Bahám po Japonsko, od Mexika po Maroko, od Škótska po Turecko. Podobne ako v iných filmoch v tomto zozname, aj v tu tvorí výprava dôležitú súčasť zážitku, bez ktorej by film nebol ani zďaleka taký veľkolepý.

Nočný vlak do Lisabonu

Príbeh, ktorý vám pomaly, tempom profesora literatúry pátrajúceho po podstate života odhalí krásy slnečných ulíc, upršaných námestí, a pokojných zálivov Lisabonu – mesta, ktoré sa po temnom období opäť rozžiarilo – podobne ako vaše vnútro po pozretí tohto pokojného, no hlbokého filmu.

 

Najlepší hotel Marigold 1 a 2

Ako nás mení cestovanie? Ako nám rozširuje obzory a dokáže to v každom veku? Na tieto otázky odpovedajú film Najlepší hotel Marigold 1 a 2, ktorý skúma pohľad dvoch generácií na život, na cestovanie a na samotnú Indiu, ktorá prekypuje životom a farbami.

Tajný život Waltera Mittyho

Cestovateľská komédia, v ktorej sa prelína surrealizmus s realitou, ukazuje to najkrajšie z Islandu. Jeho fjordy, hory, rieky a sopky sú druhou hlavnou postavou príbehu, v ktorom sa manažér znudený životom vyberá na zdanlivo nezmyselnú cestu. Posolstvo filmu je však jasné – pri vystúpení z vašej komfortnej zóny je naozaj dôležitejšia cesta, ako jej cieľ.

Dlhá cesta okolo a Dlhá cesta dole

Seriály, vďaka ktorým precestujete celý svet, zľava-doprava, zhora-dole. A to doslova. Škótsky herec Ewan McGregor podnikol v roku 2004 so svojím priateľom, moderátorom Charleym Boomerom, cestu naprieč Európou, Áziou a Amerikou, a po troch rokoch si toto dobrodružstvo zopakovali – tentokrát sa však vybrali cez celú Afriku až do Kapského mesta. Oba seriály sú vtipným sprievodcom dvoch laikov po fascinujúcich krásach, ktoré nám naša planéta ponúka.