Začnite vyhľadávať

hore

Letecké spoločnosti

Austrian Airlines
LOT Polish Airlines
Ryanair
Swiss
Wizz Air

Austrian Airlines

L

Rakúska národná letecká spoločnosť Austrian Airlines bola založená 30. septembra 1957 a sídli priamo vo Viedni.

Prvý let na priamej linke z letiska Košice do Viedne sa uskutočnil 15. apríla 1996. Odvtedy je Austrian Airlines, najväčší dopravca v Rakúsku, vyhľadávaným a spoľahlivým partnerom či už pre dovolenkárov alebo cestujúcich letiacich do Viedne za biznisom. Po pristátí v hlavnom meste Rakúska sa následne otvára široká ponuka destinácií v leteckom poriadku dopravcu.

Austrian Airlines prevádzkuje na trase medzi letiskom Košice a letiskom Viedeň-Schwechat pravidelné lety trvajúce len hodinku. Austrian Airlines ponúka ideálnu konektivitu medzi východným Slovenskom a svojou sieťou približne 120-ich destinácií v celkovo 55 krajinách celého sveta.

Batožinová politika Austrian

V cene letenky máte k dispozícii príručnú batožinu s hmotnosťou maximálne 8kg a rozmermi 55cm x 40cm x 23 cm. Pri cestovaní business triedou máte k dispozícii dve príručné batožiny – každá do 8 kg.

Taktiež máte možnosť dokúpiť si batožinu do podpalubia, ktorej maximálna hmostnosť môže byť 23kg. Pri spomínanej business triede máte rovnako k dispozícii až dve batožiny do podpalubia – každá do 23 kg.

Viac informácii nájdete priamo na stránke dopravcu Austrian.

LOT Polish Airlines

L

LOT Polish Airlines (Polskie Linie Lotnicze LOT) sú národnou leteckou spoločnosťou Poľska so sídlom v hlavnom meste, Varšave. Aerolínie, ktoré sú vo väčšinovom vlastníctve poľskej vlády, sú členom leteckého zoskupenia Star Alliance. Majú približne 3400 zamestnancov a lietajú do viac než 70 destinácií po celom svete.

LOT po príchode do Košíc 30. marca 2016 otvoril cestujúcim z celého východného Slovenska brány do nových destinácií. Aj keď sa z letiska Košice dostanete priamym letom do Varšavy, tam ešte vaša cesta končiť nemusí. Amsterdam, Frankfurt, Ženeva, Madrid a mnohé ďalšie žiadané destinácie sú práve vďaka poľským destináciám na dosah ruky aj vďaka krátkemu a pohodlnému prestupovaniu vo Varšave, kde LOT ponúka prestupový čas už od 30 minút!

Spoločnosť LOT využíva na svojich letoch jednu z najmladších flotíl v Európe a ako jediný dopravca v regióne využíva na svojich diaľkových letoch Dreamliner (Boeing 787). Ide o momentálne najvyspelejšie lietadlo na svete a určite sa oplatí vyskúšať ho.

Batožinová politika LOT

Pri cestovaní v economy triede máte možnosť vziať si so sebou príručnú batožinu s maximálnou hmotnosťou 8 kg a súčtom všetkých rozmerov najviac 118cm. Pasažieri v business class majú k dispozícii dve tieto batožiny, pričom každá jedna z nich môže vážiť až 9kg.

K tejto príručnej batožine je navyše možné pribaliť si jednu vec osobnej potreby do 2 kg. Môže to byť napríklad notebook, kabát, kabelka alebo predmety s podobnými rozmermi.

V ekonomickej triede má každý cestujúci právo zobrať si so sebou jeden kus odbavovanej batožiny, pričom jej maximálna hmotnosť nesmie presiahnuť 23 kg. Výnimkou sú ale lety do Kanady a USA, pri nich sa táto hranica pri LOT Premium Economy posúva na 2 batožiny do 23 kg.

V business class to je opäť o niečo iné, pasažieri majú nárok na 2 kusy odbavenej batožiny o maximálnej hmotnosti 32 kg. Výnimkou sú opäť zámorské lety, kedy môžu byť tieto batožiny 3.

Je írska nízkonákladová letecká spoločnosť s hlavným sídlom na letisku v Dubline. Spoločnosť bola založená 28. novembra 1984 v Írsku materskou organizáciou Ryanair Holdings.

Ryanair je najväčšia letecká spoločnosť v Európe a takisto najväčšia letecká spoločnosť na svete v počte prepravených medzinárodných pasažierov. Spoločnosť prevádzkuje denne viac ako 1800 letov z 82 základní. K dnešnému dňu spoločnosť Ryanair pôsobí v 40 krajinách s flotilou viac ako 500 Boeingov.

Ryanair oficiálne odštartoval svoje pôsobenie na letisku Košice od nástupu nového letového poriadku 2019. Od apríla 2020 otvoril priame letecké spojenie na letisko Londýn Stansted. Pri ceste do centra Londýna odporúčame využiť Stansted Express. Je to pravidelný vlak, ktorý premáva každých 15 minút. Cesta je pohodlná a trvá približne 47 minút. V súčasnosti Ryanair z Košíc prevádzkuje lety do Londýna, Liverpoolu a Prahy. V letnom letovom poriadku 2024 k týmto destináciám pribudnú priame lety do Zadaru a opätovne po prerušení prevádzky aj do Dublinu.

Batožinová politika Ryanair

Cestujúci môžu bezplatne prepraviť Ryanairom jeden kus malej príručnej batožiny (rozmery max. 40 x 20 x 25 cm – dámska kabelka, pánska taška, notebook, igelitka). Ak si zakúpite prioritný nástup na palubu lietadla, máte možnosť zobrať si so sebou dve príručné batožiny (1 kus väčšej príručnej batožiny  s rozmermi max. 55 x 40 x 20 cm do 10 kg a 1 kus malej príručnej batožiny s rozmermi 40 x 20 x 25 cm)

Iba cestujúci, ktorí si zakúpili prioritný nástup (tzv. Priority Boarding) si budú môcť na palubu lietadla vziať (obe) 2 kusy príručnej batožiny. Platí to aj pre služby Plus, Flexi Plus a Family Plus. (poznámka – Prioritný nástup si možno zakúpiť za 5 € v čase rezervácie letenky, alebo dodatočne za 6 € až do 25 minút pred odletom cez mobilnú aplikáciu Ryanairu.)
Všetci ostatní cestujúci, tzn. tí, ktorí si nezakúpili prioritný nástup, si budú môcť na palubu vziať len 1 kus malej príručnej batožiny (40 x 20 x 25 cm – kabelka, taška, notebook, igelitka), zatiaľ čo ich druhý kus príručnej batožiny (väčší kufor na kolieskach – 55 x 40 x 20, alebo väčšia cestovná taška či batoh) bude umiestnený do podpalubia lietadla.

Pri cestovaní so spoločnosťou Ryanair uprednostnite online check-in (palubnú vstupenku). Zaregistrovať sa môžete 30 dní pred odletom pri výbere miesta na sedenie alebo najskôr 48 hodín a najneskôr 4 hodiny pred odletom bez výberu miesta. Potom je už táto služba nedostupná a na letisku je palubná vstupenka vyhotovená s poplatkom 55 €. Palubnú vstupenku môžete mať buď v elektronickej verzii v aplikácii Ryanair, alebo vo vytlačenej forme.

Swiss International Air Lines (SWISS) je najväčším švajčiarskym leteckým dopravcom. S jednou z najmodernejších leteckých flotíl v Európe je SWISS prémiovou leteckou spoločnosťou, ktorá poskytuje priame lety z Zürichu a Ženevy, aby udržala Švajčiarsko v spojení s Európou a svetom. SWISS je súčasťou skupiny Lufthansa a je tiež členom Star Alliance, najväčšej svetovej aliancie leteckých spoločností.

Jediné priame letecké spojenie Slovenska so Švajčiarskom prináša pre cestovateľov nové možnosti letov do množstva destinácií v sieti SWISS. Medzi diaľkové destinácie, veľmi dobre dostupné s pohodlným prestupom v Zürichu, patria Tel Aviv, San Francisco, São Paulo, Johannesburg, Montreal, New York, Miami, Chicago, Boston, Bangkok, Hongkong, či Šanghaj. Spomedzi európskych destinácií môžete v Zürichu veľmi jednoducho prestupovať na lety do Milána, Štokholmu, Ženevy, Benátok, či Valencie. 

Batožinová politika SWISS

V cene letenky Economy light máte k dispozícii príručnú batožinu s hmotnosťou maximálne 8 kg a rozmermi 55cm x 40cm x 23 cm alebo cestovnú tašku s rozmerom max. 57 x 54 x 15 cm. V triede Economy classic máte okrem príručnej batožiny v cene aj zapísanú batožinu do 23 kg a možnosť výberu sedadla. Pri cestovaní business triedou máte k dispozícii dve príručné batožiny – každá do 8 kg a 2x batožinu do podpalubia do max. 32 kg. Rozmer batožiny však nesmie prekročiť 158 cm (šírka + výška + hĺbka). Každá väčšia batožina bude prepravovaná ako nadrozmerná (excess baggage), ani tá však nesmie prekročiť celkový rozmer 292 cm. Biznis trieda navyše ponúka aj salónik, jedlo a nápoje, priority boarding či možnosť prázdneho stredného sedadla.

Viac informácií nájdete na stránke SWISS.

Wizz Air

L

Maďarsko-poľská nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air vznikla v roku 2003 a sídli v maďarskom Vecsési. Jej prvý let sa konal 19. mája 2004 z poľských Katowíc. Lietadlá Wizz Airu sa orientujú prevažne sa strednú Európu, spoločnosť ale pôsobí na trhoch v Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Ukrajine či Českej republike a samozrejme aj u nás, na Slovensku. Flotilu tejto leteckej spoločnosti tvoria výhradne stroje typu Airbus známe svojou výraznou ružovou farbou.

Z letiska Košice spoločnosť Wizz Air zabezpečuje let na londýnske letisko Londýn Luton. Aerolinka ponúka výhodné a cenovo dostupné letenky a časté lety.

Hoci ide o nízkonákladovú leteckú spoločnosť, cestujúci môžu využiť jej zľavový program s názvom Wizz Discount Club alebo taktiež vernostný program Shop & Travel.

Batožinová politika Wizz Air

V cene letenky je malá príručná batožina s rozmermi maximálne 40 x 30 x 20 cm do 10 kg.

Ak si zakúpite PRIORITY NÁSTUP, máte možnosť zobrať si na palubu: 1x príručnú batožinu 55 × 40 × 23 cm do 10 kg + 1x malá batožina (40 × 30 × 20 cm do 10 kg).

Pri letenkách spoločnosti Wizz Air máte možnosť dokúpiť si batožinu na odbavenie v maximálnom počte 6ks a váhou max 10, 20, 26 alebo 32 kg/1 ks.

Môžete si zaregistrovať maximálne 6 kusov podanej batožiny. Spoločnosť Wizz Air zavádza nový typ podanej batožiny s hmotnosťou 10 kg spolu s už dostupnými batožinami do 20 kg a 32 kg. Na checkine môžete odovzdať maximálne 1 kus batožiny do 10 kg, 6 kusov batožiny do 20 kg alebo 6 kusov batožiny do 32 kg. Iné kombinácie podanej batožiny nie je možné zakúpiť online.